אקוואריומים: התחלה נכונה עם הדגים הראשונים שלך

תוכן עניינים

האקוואריום הוא מערכת קטנה ויחודית של אקולוגיה מעגלית. דגים, צמחים, וחיונים אחרים מתפרנסים זה מזה, ובמקביל תומכים האחד בשני בתהליך טבעי ומרתק. כשכותבים אודות תחום רחב כמו אקוואריומים, מרכיבים רבים וגורמים חשובים יש לקחת בחשבון, אך חשוב מאוד להתחיל בבסיס. החל מהדגים הראשונים, בניית המערכת, והמשך דרך התפעול והטיפוח היום-יומי, הכל נמדד בקפידה ובמחשבה רבה.

ההחלטה לבנות ולתפעל אקוואריום אינה בלתי פשוטה ודורשת אכיפת ידע והבנה של התהליכים המדעיים והביולוגיים שעומדים מאחוריו. אהילו ביום פתיחת כיוונים חדשים עבור הדגים הראשונים שלכם, שיקולים מרכזיים בהקמת אקוואריום נכונה יפעלו כיסוד ליצירת חוויה מהנה ומפרה עבור כם ועבור הדגים. לכן, קחו בחשבון טיפים כמו בחירת הגודל הנכון של המיכל, חומרי הבנייה, ואף פרטים קטנים כמו טמפרטורת המים.

במאמר זה, נסקור תהליכים קרדינליים בבניית אקוואריום מצליח, וכיצד להביא את הדגים הראשונים שלכם לביתם החדש בצורה מסולסלת ובריאה. נדבר על טיפים ושיטות טיפול, וכיצד יש לדאוג ליצירת סביבה מאוזגת תוך שימוש בטכניקות משולבות ובמשאבים מדעיים מתקדמים. בסיומו של כתב זה, תושבי אקוואריום יחוו חיים ארוכים ומאושרים, ואתם תהנו מחווית טיפול בדגים מלאת תובנות.

הבנת אקוואריומים: מה זה אקוואריום

אקוואריום הוא מיכל מים גדול המיועד לגידול ותצוגה של צמחים וחיית מים. ייתכן שזה מותאם לחייתם של דגים, בעלי כנפיים, רכיכות, ועפרונות מים. בכל מקרה, המתחיל החדש בתחום של האקוואריומים צריך להבין מספר ייסודות עיקריים טרם מתחיל לגדל את הדגים הראשונים שלו.

תנאים מראש

לפני התחלת הקמת האקוואריום, דבר חשוב הוא להבין את הדרישות של המגורים החדשים עבור הדגים והצמחים החיים בו. אחת מהבסיסים החשובים הוא לספק תנאים מים טובים לדגים – טמפרטורה, חומציות, קפיצות ומחזור חומרים. לרוב יש להתחיל בהקמת תובנות לקבוע את הנפח המים הדרוש, לבחור בצינורות המתאימים ולרכוש ציוד נלווה, כמו מסננים, מכשירי חימום ותאורה.

סוגים של אקוואריומים

ישנם מגוון סוגים של אקוואריומים, שונים בגודל, צורה, ואף בחומרים מהם הם עשויים. האקוואריומים המרכזיים הם:

 • אקוואריומי מים מתוקים – מיועדים בעיקר לדגים ממשפחת הטרופית, צמחים מים וחיית מים שאין להם דרישות מיוחדות בנושא המלח.
 • אקוואריומי מים לכיש מלח – מותאמים, בדרך כלל, לגידול דגים של מים מלוחים ולחיי הים האקזוטיים, כמו כוכבי ים, אנמונות וקורלים.
 • אקוואריומים לבעלי כנפיים – מיועדים לחיית מים ייחודית כמו צבים, יעור, וכד'. בדרך כלל אפשר למצוא במסחר מבחר של דגמי אקוואריומים ברוב המסגרות, אוכלוסיות, ועיצובים. אף על פי שיש מגוון אקוואריומים מוכנים אפשר להכין גם אקוואריומים מנותבים על פי דרישות המתחזק.

דגים ראשוניים והתאמתם

תיאור דגים נפוצים

בעת התחלת המסע בעולם האקווריומים, חשוב לבחור דגים אשר מתאימים למתחילים. לדוגמה, דגי גופי מים טהורים כמו השפילן והדן חסונים ופחות רגישים לשינויים בקרינובר, הופכים אותם לבחירה מצוינת.

הגאפי הוא דג נוסף מומלץ למתחילים – בין היתר בשל קלות הטיפול והתרבות באקווריום. כמו כן, ניתן לגדל בקלות דגים צבעוניים כמו הנאון טטרה והסרפילי שיכולים להוסיף צבע לבריכה.

איך לבחור דגים

בשלב זה, עליך לקחת בחשבון את הגודל והמאפיינים המיוחדים של הדגים שתרצה לגדל:

 1. התאמת הדגים לגודל האקווריום: יש לבחור דגים שיתאימו לגודל האקווריום שלך. ייתכן שדגים גדולים יזדקקו למרחב יותר משמעותי לשחייה ולכן, ביקורת שטח הבריכה נמסורת למאכל.
 2. התאמת הדגים למים: עליך להבין את הרקרנל האקלימא האדגים שלך ולוודא שהם מתאימים לתנאי האקווריום שבנית. רמת ה-pH, חמצן מותאם וטמפרטורת המים הם כמה מהפרמטרים החשובים שיש לבדוק.
 3. בחירת דגים במין: אם תרצה להתחיל לגדל דגים, תצטרך לבחור דגים מכמה מינים.
 4. בית דגים מותאם: ייתכן שדגים יבחרו פינוי כשזו ומרחב מופלט רובי על מנות שיפצא בושע בית מדתו אערער שולי בנתיבי טרטור דגים אמוך. שים לב לתכנון נכון של המרחבים החיים שמעניקים מקלטים ומרחבים מבערים.

באמצעות עיון בשיקולים אלו, תוכל לגדל בהצלחה את הדגים הראשונים באקווריום שלך המתאים לרמת הידע ולמקרה שלך הייחודי.

טיפים להקמת אקוואריום

הגדרת מיקום

לפני שתתחילו לבנות את האקוואריום שלכם, קבעו קודם כל מקום נכון למיקום. חשוב שהאקוואריום יהיה ממוקם במקום שקט ויציב, בטמפרטורה נמוכה וקרוב למקור חשמל. אסור לשים אקוואריום ישירות על גבי קיר חיצוני, קרוב לחלון מחוץ או למזגן שיכול לגרום לשינוי דרמטית בטמפרטורה.

הרכבת אקוואריום

כאשר מדובר בהרכבת האקוואריום, ישנם מספר רכיבים מרכזים עליהם עליך לשים לב:

 1. תיבת האקוואריום: בחרו בגודל המתאים לכמות הדגים והצמחיה שתרצו לגדל.
 2. התאורה: חשוב על נורות המתאימות לגודל האקוואריום ולצמחייה. לרוב, נורות LED יעילות וחסכוניות במיוחד.
 3. הסינון: האם תרצו סינון פנימי או חיצוני? לכל סוג ישנם יתרונות וחסרונות, כך שחשוב לבדוק איזה סוג מתאים לכם.
 4. החימום: התקין חימום באקוואריום על מנת לשמור על טמפרטורה אופטימלית עבור הדגים.
 5. הצמחיה: בחרו בצמחים אשר מתאימים למים המליחים או הטבעיים (לפי הדגים שלכם), ותכננו מראש את המיקום שלהם באקוואריום.

בניית אקוואריום תיקח ממך מעט זמן ותיכון, אך בעזרת הכוונה הנכונה יהיה זה פשוט ומהנה. זכור לשמור על תכנון מראש ולבחון את כל הנוגע לבניית האקוואריום, ממיקומו ועד לסוג הדגים והצמחים שיושבים בו.

תחזוקה וניהול

באקוואריומים, תחזוקה וניהול תקינים הם מפתח להצלחת הדגים שלך. ראשית, קבעו רוטינה לבדיקת טמפרטורת המים, זרימת המטוסן ורמות החומרים המזינים. ניתן לרכוש מדידות מים ובדיקות דגים באינטרנט או בחנויות בעלי-חיים מקצועיות.

בנושא ניקוי האקווריום, חשוב למקד את המאמצים שלכם על סינון מים באמצעות סינון כימי שיסייע בהסרת פסולת ורעלים, שימוש בסינון מכני על מנת להסיר חתיכות גסות של מזון ופסולת מהמים, ובניית סינון ביולוגי שיספק גידול חיידקים טובים שיסבירו את הפסולת לחמצון. זהו הבסיס לאכילת דגים, שרירות, צמיגזון וליווית הדגים נמוך.

לגבי חילוף המים, פעילות חשובה לתחזוקה טובה היא חילוף מים באופן שבועי על-פי שיעור של 20%-30% מהמים הקיימים באקווריום. במילים אחרות, צריך להחליף כ-2.5 ליטר מים בכל 10- ליטר אכילת דגים. טייח כי המים החדשים לא יכילו כימיקלים שמזיקים לכדיית הדגים, כמו כלור או כלורמין.

כאחרון, זהירות עם הכמות והאיכות של המזון המונפק לדגים. עקבי אחרי רמות החומרים המזינים במים, כמו אמוניה וניטריוון, ווודאו שאין תבלין מדים במים. בנוסף, הצעיו לדגים שלכם תזונה שווה והתאמה אישית עם מזון טבעי, משלים ורתיונים מובהקים לעיתים קרובות.

התמודדות עם בעיות

במהלך כל התקופה שלך כבעל דגים, יכול להיות שתתמודד עם בעיות מגוונות באקוואריום. הנה כמה טיפים איך לזהות ולטפל בבעיות אלו בהקדם האפשרי.

שינויים בטמפרטורת המים: ייתכן שגורמים מחוץ לבקרתך, כמו שינויים בטמפרטורת החדר או המים הכניסה, ישפיעו על הטמפרטורה בתוך האקוואריום. זיהוי שינויים אלה עשוי לעזור לך להחזיק במצב בריא של הדגים שלך.

בעיות במים: ייתכן שזיהום מסוים יכנס לאקוואריום וישפיע על איכות המים. התרגלות לבדוק את מצב המים באמצעות מדידות רגילות של הפרמטרים השונים (כמו pH, כור, אמוניה וניטריטים) יכולה להציל את חיי הדגים שלך.

התקפצות ומחלות דגים: זיהוי מחלות או התקפצות בדגים באקוואריום שלך יכול לסייע בטיפול הנכון ולמנוע התפשטות מהירה של התקלה. תרגל להבחין בסימנים המוקדמים ביותר של מחלות כמו שינויים בהתנהגות, צבע או צורת הדגים.

בעיות בצמחים: כמו בקרב הדגים, בעיות בריאות הצמחים באקוואריום יכולות להיוות סימן לשינויים עמיקים במצב תיקון המיכל. שימור צמחים בריאים עשוי לקדם מצב בריא של הדגים שלך כזכרון למצב האקוואריום.

אם תבחן עקבות של בעיות אלו באקוואריום שלך, לכלוך אף על פי להכין את המיומנויות מראש כדי לטפל בהם. תרגול מתמיד וטיפול תיקוני יכולים לעזור במניעת בעיות אלו ולתקן אבעיות במהירות ובאפקטיביות.

מסקנה

בעת בחירת הקוואריום הראשוני והדגים הראשונים לבית, יש כמה גורמים שיש לשקול. תכנון מראש, חינוך והבנה של התחזוקה הנדרשת עבור האקוואריום והדגים, ובחירה של אביזרים נכונים יעזורו להבטיח שחווית הקוואריום שלך תהיה מוצלחת.

חשוב לקבוע תקציב ברור ולהחליט על הבחירות הטובות בין האפשרויות השונות של קוואריום, כגון קוואריום עגול או מרובע, גודל האקוואריום וסוגים שונים של סוגי דגים. ניתן גם לבחור אביזרים מתאימים לקוואריום כמו מסנן, תאורה וטומן.

בחירת הדגים הנכונים היא גורם בלתי פחות חשוב. מומלץ להתחיל עם דגים פחות תכליתיים ומכוחלים ביותר, אשר יסבירו בצורה טובה יותר טעויות קטנות או פגיעות תרבות, כמו גורמי טמפירטורה או פרופיל כימי לא מהיר.

לבסוף, הקדש זמן ללמוד על הדגים הנבחרים שלך ועל הטיפול המתאים בסבלנות. חשוב למידה על הדרכים המיטביות להאכיל את הדגים, כמו גם לנווט את התרבות והריכוז המתאים של מים, כדי להבין איך לטפח את הדגים באופן הועיל ולשמור על הוקום הבריא.