מחלות נפוצות בדגי אקוואריום ודרכי הטיפול

תוכן עניינים

בעלי דגי האקוואריום נתקלים לעיתים קרובות במגוון מחלות השוליות אשר עלולות להשפיע על בריאותם של בעלי המים. לכן, חשוב לזהות אותן ולשים לב לתסמונים במוקדם שלב, על מנת להשיב את הבריאות של הדגים בעזרת טיפולים מתאימים. טיפולים אלו עוסקים במניעה ושיקום כאחד, והם אבן הפינה לשמירה על איכות המים ושגשוג צעד דגי האקוואריום.

פריט של מחלות נפוצות בין בעלי הדגים הם תקיפת חיידקים, זיהומים פרסיטיים ופטריות. קיימים שדרות מחלות נפוצות כמו אייק, אשר נגרם על ידי חיידק פרסיטי, וכן המחלה הלבנה, שנגרמת על ידי חיידק גורם לזיהום פטרייתי. חשוב להבדיל בין סוגי קיומיים לבין המחלות השונות כדי לבחור את הגישה האמיתית ביותר לטיפול.

כדי לשפר את סיכויי המחלות אלו ולשים לב, מומלץ להישמע להמלצות מומחי האקוואריום ולשתף פעולה עם רופא וטרינרי כשצריך. התערבות מהירה– מהלכו מוקדם של המחלה– שומר על שגשוג הדגים, בעוד שקיומת פעולה שרבת מומחה מבורך לאפשר שובבות ומיגור.

מחלות נפוצות בדגי אקוואריום

בדגי האקוואריום קיימים מגוון מחלות שיכולות לפגוע בבריאותם ולעיתים קרובות גורמות למות. העיקריות מבין אלה כוללות:

פטריית דגי האקוואריום

פטריית דגי האקוואריום היא מחלה נפוצה שגורמת לפגיעה בעור ובקשקשים של הדגים. המראה הטיפוסי של המחלה הוא כתמים לבנים או כותנתיים על גוף הדג. טיפול במחלה זו כולל הוספת תרופות אנטי-פטריות למים האקוואריום.

אמובה

אמובה הוא מחלה שנגרמת מיקרואורגניזם חד-תאי המעביר מחלות לדגים. הגורם המייחד באמובה הוא שהרגש המחלה מתחילה במעי הדגים ואז מתפשט. סימפטומים כוללים חוסר אחיזה בתוך המעיים, תושבות קטנות על עור הדג, ודרדרות של קשקשים. טיפול במחלה זו כולל שימוש בתרופות אנטי-פרזיטיות ושיפור תנאי האקוואריום על מנת להתקדם בריפוי.

החלה משינה

החלה משינה היא מחלה ויראלית הגורמת לשינויים בתיאורת העור של הדגים. גורם לפצעים בעור ושינוי בצבע הדג. טיפול במחלה זו מבוסס על תיקון תנאי האקוואריום, הוספת תרופות ויראליות במקרים מפורסמים.

דרכי הטיפול

מטפל תרופתי

במקרים של מחלות דגי אקוואריום, טיפול תרופתי עשוי להיות דרך טיפול נפוצה. משמעות הטיפול באמצעות תרופות היא שימוש בכימיקלים או חומרים אחרים להלחמה בגורמי המחלה. כל תרופה עשויה להגיע עם הוראות שונות, על כן חשוב ליזום קשר עם וטרינר במקרה של לקיחת פעולה.

הקפנה

לפעמים ייתכן שהטיפול הראשוני לא יהיה מספיק, ובמקרים אלו הקפנה למומחה יכולה להיות דרך חכמה לפעול. המומחה יכול לעזור בקביעת גורם המחלה ולהמליץ על טיפול מיוחד. חשוב לקיים תקשורת פתוחה עם הווטרינר של הדגים, בין שתהיה הקפנה למומחה או טיפול משולב.

שינוי תזונה

במקרים מסוימים, מחלות דגי האקוואריום עשויות להיות קשורות לתזונה לקויה או לא מאוזנת. במקרים אלה, שינוי בתזונה של הדגים יכול להיות חלק מהטיפול. חשוב לדבר עם וטרינר כדי לקבוע אילו ערכים תזונתיים חסרים בתזונה הנוכחית ואולי לכלול מזונות משלימים למזון היבש.

להלן כמה דוגמאות של שינויים שיכולים להיעשות בתזונה:

  • הוספת תוספים ויטמינים
  • שינוי מזון יבש למזון רטוב
  • מזונות עשירים בחלבונים או פירות ים

בכל מקרה, יש לוודא כי הטיפול תואם למחלה המדוברת ולפרטים המיוחדים של הדגים הדגם.

טיפים למניעה

על מנת למנוע מחלות בדגי האקווריום שלך, חשוב לפעול על פי מספר כללים עיקריים:

  1. איכות מים: חשוב לוודא כי מים האקווריום נמצאים בתנאים טובים מבחינת חומציות, טמפרטורה ורמות האמוניה. על מנת לשמור על איכות המים בדרך קבועה, בודקו את הפרמטרים של המים מדי שבוע לפחות ושימוש בתרומיטרים להתאמת טמפרטורת המים ומערכת פילטרציה לרמות והאמוניה במים.
  2. תזונה מאוזנת: עליהם לקבל מזונות מתאימים לאופי הספציפי שלהם. לטיפול במגוון רחב של רמות תזונה מומלץ לשלב בין שני סוגים של מזון יבש לדוגים ומזונות מהירים או קפואים.
  3. רווח מספק: יש לוודא כי יש מספיק מקום באקווריום לכמות הדגים שמחזיקים בהם כך, ימנעו מעומס באקווריום. כאמור כלל, לכל דג מגודל בינוני דרושים לפחות כ-10 ליטרים תיקווי ו-15 לדגים בהרבה.
  4. הסרת דגים חולים: אם מזהים דגים עם מחלה, מהירה לתוך קרנטין, יש לכשור. זה יעזור למנוע התפשטות המחלה ותורס האפשרי לדגים להחלימו בשלומות.
  5. טיפולים רגילים לכי אקווריום: צריכים לטפל בשורש בין אופק דרך החלפת מים חלקית מדי שבוע הבמקרה של עד 20% מיכול האקווריום זוף בהתאם לשה ובדיקות של למילון של מינרלבם המרכזי של הדג אחוזי בדגים.